Our staff

Senior executive

Principal
Sharon Roberts

Deputy Principals
Karl Pico (Years 8 and 11)
Nilaufer Rajwar (Years 9 and 12)
Peter Shields (Years 7 and 10)

Head Teachers

Administration: Jane Gray

Dance: Belinda Scanlan (relieving) (Mon, Tue, Wed, Thu) and Alison McKellar (relieving) (Fri)

Drama: Daniel Kavanagh

English: Jack Taylor

HSIE: Rachel O'Neill

Mathematics: Joelle Pearn

Music: Ynping Mak (relieving)

PDHPE: Elly Reynolds (Tue, Wed, Thu) and Sam Byrne (relieving) (Mon, Fri)

Science/LOTE: Amanda Whitfield

TAS: Diane Aynsley

Teaching and Innovation: Giovanna Trenoweth

Visual Arts: Gillian O'Connor (relieving)

Year Advisers

Year 7: Alice Chen assisted by Rachael Holland

Year 8: Dominique Sweers assisted by Nigel Cooper

Year 9: Amber Johnson assisted by Philip Podreka

Year 10: Alain Lavrut assisted by Amanda Di Camillo

Year 11: Stefanie Leotta assisted by Claire Ansoul

Year 12: Tyrone Rigby assisted by Olivia Case

Other

Counsellors
Anneke Porter-Heubeck (Tue, Wed, Fri)
Jessica Cashman (Mon, Tue, Thu)

Teacher Librarian
Dominique Sweers

Careers Adviser
Ula George


Who to contact

Teacher
For information, clarification and advice regarding classroom work and class tasks

Head Teacher

Year Advisor
Information, clarification and advice regarding your child’s wellbeing

Deputy Principal
For more serious issues regarding wellbeing, curriculum, learning support and general progress

Principal

Administration Office

Performing Arts Head Teachers
For information, clarification and advice regarding the co-curricular program including rehearsal/performance requirements and attendance please contact the relevant Performing Arts Head Teachers


Email Guidelines [120KB]


Unit "Newtown High School of Performing Arts"
Staff Abrahams, Elizabeth Science, Teacher
Adams, Dean Welfare, Youth Outreach Worker
Ansoul, Claire HSIE, Teacher
ANTHONY, Michael Languages, Teacher
Argyri, Christina School Administrative Manager
Atkinson, Jeremey Mathematics, Teacher
Aynsley, Diane TAS, Head Teacher
Bathgate-Petersen, Emma Dance, Teacher
Boughen, Alexander , Teacher
Bradley, Justin Science, Teacher
Bradstreet, Belynda PD/H/PE, Teacher
Brooks, Jessica English, Teacher
Burg, Fiona Dance, Teacher
Byrne, Samuel PD/H/PE, Head Teacher
Callaghan, Olivia Dance, Teacher
Case, Olivia Visual Arts, Teacher
Cashman, Jessica Welfare, Teacher
Chang, Jason English, Teacher
Chen, Alice English, Teacher
Chin, Adrian Learning and Support, Teacher
Choucair, Nahida Science, Teacher
Cole, David HSIE, Teacher
Coonan, Eric Mathematics, Teacher
Cooper, Colleen PD/H/PE, Teacher
Cooper, Nigel Mathematics, Teacher
Cortez, Karen Music, Teacher
Coveny, Lisa English, Teacher
Crich, Wayne English, Teacher
Da Costa-Reidel, Clara Science, Teacher
Darmon, Kimon TAS, Teacher
De Battista, Georgia ,
De Korte, Ngaire English, Teacher
di Camillo, Amanda Mathematics, Teacher
Dwyer, Allan Mathematics, Teacher
Eckersley, Callum HSIE, Teacher
Ellis, Cassandra English, Teacher
Field, Asher HSIE, Teacher
Gaynor, David Business Services, Technology Support Officer
George, Ula Careers, Teacher
Gonda, Jose Drama, Teacher
Gray, Jane Administration, Head Teacher
Hannan, Catherine Visual Arts, Teacher
Heinz, Francesca Visual Arts, Head Teacher
Hindmarsh, Hannah Science, Teacher
Hoddinott, Judith Drama, Teacher
Holland, Rachael PD/H/PE, Teacher
Hough, Jessica Visual Arts, Teacher
IVISON, Gary TAS, Teacher
Janusic, Zeljko Mathematics, Teacher
Johnson, Amber Music, Teacher
Kanasugi, Simona TAS, Teacher
Kavanagh, Daniel Drama, Head Teacher
Kotik, Paris Visual Arts, Teacher
Lavrut, Alain English, Teacher
Leotta, Michelle English, Teacher
Leotta, Stefanie HSIE, Teacher
Lewis-Jones, Emlyn Music, Teacher
Macedone, Bel Drama, Teacher
Mak, Ynping Music, Teacher
Mantzikopoulos, Jim Mathematics, Teacher
Martyn, Louise English, Teacher
Mavromatis, Angelique Dance, Teacher
Mayerhofer, Hans HSIE, Teacher
Mcgowan, Deborah Music, Teacher
McKellar, Alison Dance, Teacher
Meimaris, Angela TAS, Teacher
Menyhart, Alexander English, Teacher
Micalizzi-Triolo, Antonella Languages, Teacher
Miller, Christopher Music, Head Teacher
Milos, Effie TAS, Teacher
Munns, Leisa Dance, Head Teacher
Newport, Nicholas Science, Teacher
O'Connor, Gillian Visual Arts, Teacher
O'Neill, Rachel HSIE, Head Teacher
Oliver, Adam Business Manager
Parnham, Jonathan HSIE, Teacher
Pearn, Joelle Mathematics, Head Teacher
Pico, Karl Deputy Principal
Podreka, Philip Music, Teacher
Porter-Heubeck, Anneke Welfare, Teacher
Prendergast, Matthew Science, Teacher
Radojevic, Sanja TAS, Teacher
Rajwar, Nilaufer Deputy Principal
Reynolds, Elly PD/H/PE, Head Teacher
Rigby, Tyrone HSIE, Teacher
Roberts, Erica Drama, Teacher
Roberts, Matilda HSIE, Teacher
Roberts, Sharon Principal
Rosier Staines, Sophia Mathematics, Teacher
Roumanos, Louise Dance, Teacher
Sahabdeen, Aflal Science, Teacher
Saravanos, Olivia TAS, Teacher
Scanlan, Belinda Dance, Head Teacher
Shields, Peter Deputy Principal
Shrubsall, Rhylee PD/H/PE, Teacher
Sivanathan, Lingeswary Mathematics, Teacher
Small, Katherine Science, Teacher
Spirovska, Cathy Science, Teacher
Stephens, Danielle TAS, Teacher
Stewart, Vicki Mathematics, Teacher
Suri, Anubha Mathematics, Teacher
Sweers, Dominique Library, Teacher
Taylor, Jack English, Head Teacher
Tocknell, David ,
Trenoweth, Giovanna Visual Arts, Head Teacher
Trinca, Nicole ,
Turner, Benjamin Technical/Production Coordinator
van Maanen, Victoria HSIE, Teacher
Van Munster, Zoe Drama, Teacher
Vollmer, Cassandra Visual Arts, Teacher
Whitfield, Amanda Science, Head Teacher
Wong, Joseph Mathematics, Teacher
Zitser, Victor English, Teacher